
Toyota RAV4 în leasing sau credit în Chișinău
Un Toyota RAV4 din parcul CipAuto costă în leasing de la 331 €/lună (2014, 15 990 €). Avem 14 mașini RAV4, dintre care 5 se pot lua fără avans; cele de peste 25 000 € cer avans minim 10%. Ratele sunt orientative; condițiile finale le stabilește partenerul financiar.
- Rata pe mașina ta: alegi un RAV4 din listă și o vezi pe loc
- Fără avans pentru mașinile de până la 25 000 €
- Mașina ta veche poate fi avansul, prin trade-in
- 7 parteneri: comparăm ofertele și ți-o propunem pe cea potrivită
Rata după vârsta mașinii
Același model, ani diferiți: grupăm RAV4 din parc pe perioade de fabricație, cu rata de la pe 60 de luni, cu avansul minim.
| Perioada | Mașini | Preț de la | Rată de la | Km median |
|---|---|---|---|---|
| până în 2019 | 4 | 15 990 € | 331 €/lună | 197 000 km |
| 2020-2023 | 3 | 21 990 € | 455 €/lună | 141 000 km |
| 2024 sau mai noi | 7 | 28 990 € | 539 €/lună | 1 km |
Date actualizate: 04.11.2026. *Rată orientativă. Condițiile finale le stabilește partenerul financiar.
Rata după versiune
Combustibil, motor și tracțiune: o versiune se potrivește altui buget lunar.
| Versiune | Mașini | Preț de la | Rată de la | Avans minim |
|---|---|---|---|---|
| Hibrid · 2.5 L · 4x4 | 5 | 25 990 € | 484 €/lună | 10% |
| Hibrid · 2.5 L · tracțiune față | 4 | 19 990 € | 413 €/lună | Fără avans |
| Hibrid · 2.0 L · tracțiune față | 4 | 28 990 € | 539 €/lună | 10% |
| Diesel · 2.2 L · 4x4 | 1 | 15 990 € | 331 €/lună | Fără avans |
Avansul la un RAV4
Pragurile sunt cele din calculator. La RAV4, prețul decide: mașinile de peste 25 000 € cer avans.
- Până la 25 000 €: fără avans5 din 14 mașini RAV4. Rata de la 331 €/lună
- Între 25 001 și 40 000 €: avans minim 10%9 din 14 mașini RAV4. Rata de la 484 €/lună
Cât scade rata pe luni
Pentru un RAV4 de 28 990 € (mașina din mijlocul listei de prețuri), cu avansul minim de 2 899 €:
| Perioada | Rata lunară | Total rate |
|---|---|---|
| 12 luni | 2 280 €/lună | 27 360 € |
| 24 luni | 1 190 €/lună | 28 560 € |
| 36 luni | 828 €/lună | 29 808 € |
| 48 luni | 647 €/lună | 31 056 € |
| 60 luni | 539 €/lună | 32 340 € |
*Rată orientativă. Condițiile finale le stabilește partenerul financiar.
Mașinile RAV4, de la cea mai mică rată
Toate mașinile RAV4 din parc, ordonate după rata lunară (60 de luni, cu avansul minim). Lista se încarcă pe măsură ce derulezi.

Afișate 12 din 14 mașini RAV4
Rată orientativă. Condițiile finale le stabilește partenerul financiar.
RAV4 față de alternative din stoc
Aceeași caroserie (crossover), mărci diferite și un preț apropiat. Prețul și rata sunt pe tot stocul modelului (60 de luni, avans minim); consumul e cel omologat (WLTP) al versiunii indicate, nu cel real.
| Model | Mașini în stoc | Preț de la | Rată de la | Consum WLTP (L/100 km) | CO₂ (g/km) |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota RAV4 | 14 | 15 990 € | 331 €/lună | 5,8 (5,6-5,9) hibrid | 130 |
| Hyundai Tucson | 14 | 10 990 € | 227 €/lună | 5,7 (5,6-6,4) hibrid | 131 |
| Kia Sportage | 6 | 10 990 € | 227 €/lună | 5,8 (5,6-6,3) hibrid | 131 |
| Peugeot 5008 | 20 | 11 990 € | 248 €/lună | 5,4 (5,3-6,2) diesel | 141 |
Consum și CO₂: valori omologate WLTP (combinat), mediana pe versiunea indicată, pentru mașinile înmatriculate din 2019, din datele deschise RDW (Olanda, domeniu public). Consumul real depinde de condițiile de drum. (RAV4: 6221, Tucson: 5553, Sportage: 7903, 5008: 228.)
Dotările din parc, comparate
Câte mașini din parc au fiecare dotare, pe modele. Date din fișele mașinilor din stoc.
| Dotare | Toyota RAV4 | Hyundai Tucson | Kia Sportage | Peugeot 5008 |
|---|---|---|---|---|
| Cameră spate | 14 din 14 | 12 din 14 | 6 din 6 | 17 din 20 |
| Cameră 360° | 6 din 14 | 7 din 14 | 0 din 6 | 0 din 20 |
| Acoperiș panoramic | 5 din 14 | 6 din 14 | 0 din 6 | 5 din 20 |
| Scaune cu încălzire | 9 din 14 | 13 din 14 | 4 din 6 | 8 din 20 |
| Tapițerie din piele | 10 din 14 | 10 din 14 | 1 din 6 | 12 din 20 |
| Faruri LED | 12 din 14 | 12 din 14 | 4 din 6 | 12 din 20 |
| Cuplaj remorcă | 2 din 14 | 7 din 14 | 2 din 6 | 4 din 20 |
Date actualizate: 04.11.2026.
Leasing sau credit pentru un RAV4?
Se aleg după cum vrei să stea mașina pe numele tău și după ce asigurare îți dorești. Consultantul îți arată ambele variante pentru mașina și profilul tău, cu rata, DAE și totalul de plată.
| Leasing | Credit auto | |
|---|---|---|
| Al cui e mașina | A companiei de leasing; trece pe numele tău după ultima rată | A ta de la început, în gaj la bancă până achiți creditul |
| Cine îl acordă | Companii de leasing (MAIB Leasing, BT Leasing) | Bănci și organizații de creditare (Moldindconbank, Express Leasing, Credit Rapid, Microinvest, Corporația de Finanțare Rurală) |
| Asigurarea CASCO | De obicei cerută, pe toată durata | Nu e obligatorie |
Ai o mașină de dat la schimb pentru un RAV4?
Valoarea ei devine avans și rata lunară scade. Evaluarea e gratuită, fără obligații, cu estimare în aceeași zi lucrătoare.
Schimb în aceeași ziPrimește o evaluare gratuită a mașinii tale.
- Estimare în aceeași zi lucrătoare
- Oferta fermă e valabilă 7 zile
- Acceptăm și mașini cu gaj
Întrebări frecvente despre RAV4 în leasing
Pot lua un RAV4 fără avans?
Depinde de preț. Un RAV4 de până la 25 000 € se ia fără avans; peste 25 000 € avansul minim e 10%. Din cele 14 RAV4 din parc, 5 se pot lua fără avans. Rata de la 331 €/lună, pe 60 de luni.
Cât costă un RAV4 4x4 față de unul cu tracțiune față?
În parc sunt 6 RAV4 cu 4x4, cu rata de la 331 €/lună, și 8 cu tracțiune pe față, cu rata de la 413 €/lună. Diferența vine mai ales din an și preț.
Cât consumă un RAV4 hibrid?
Consumul omologat WLTP (combinat) al unui RAV4 hibrid, din datele RDW pentru mașinile înmatriculate din 2019, e între 5,6 și 5,9 L/100 km, cu o mediană de 5,8 L/100 km. Consumul real depinde de stilul de condus și de condiții.
Ce avans trebuie la un RAV4?
Pentru mașinile de până la 25 000 € se poate fără avans (5 din cele 14 RAV4 din parc). Între 25 001 și 40 000 € avansul minim e 10%, iar peste 40 000 € e 20%. Cu un avans mai mare rata scade.
Leasing sau credit pentru un RAV4?
Leasingul cere de obicei asigurarea CASCO pe toată durata; creditul auto nu o cere. Rata și DAE depind de partener și de profilul tău, de aceea consultantul îți arată ambele variante.
Rată orientativă. Condițiile finale le stabilește partenerul financiar. CipAuto nu acordă credite.
Legături utile
Citește și
Vezi toate articoleleNu găsești modelul pe care îl vrei?
Îl aducem din UE, verificat și cu garanție 1 an.
De ce noi?
Facem cumpărarea unei mașini în Moldova ușoară și onestă.
- Mașini proprii, direct din EuropaLe cumpărăm noi, fără intermediari.
- Istoric verificat, kilometraj realVerificat înainte să cumpărăm mașina.
- Verificare 360° în serviceDiagnoză, motor, cutie, suspensie, caroserie.
- Garanție 1 anPe motor și cutie, la fiecare mașină.














